.

Pan Robert nebo vibrátor?

Vibrátor pravděpodobně znáte. Jedná se o erotickou pomůcku sloužící k uspokojení převážně žen, ale i mužů, ať už jednotlivě, nebo v páru. Slouží jako pomocník pro masturbaci, nebo k okořenění sexuálního života párů. Jeho hlavním účelem je vibrovat. Pokud někde narazíte na nevibrující vibrátor, jedná se o tzv. dildo.

RobertekRobertek__blog_z_vibratory-cz

V Česku jsou vibrátory často nazývány jako robertek. Jedná se opravdu o český název ryze český. V zahraničí ho neuslyšíte. Jak tento název vznikl?

K robertkovi se váže hned několik velmi zajímavých historek a teorií. Jedna z nich zmiňuje slavného pornoherce Roberta Rosenberga. Druhá (i třetí - povídek je několik a v detailech se liší) zmiňuje podnikavou ženu s manželem jménem Robert, který trávil moc času mimo domov, tak si našla způsob, jak se sexuálně uspokojit a ještě vydělat peníze.

Historka o Robertovi

Vrátíme se zpět do Československa z dob komunismu. Vibrátory se na našem území téměř nevyskytovaly a rozhodně to nebylo něco, co by se dalo zakoupit v obchodě a už vůbec to nebylo něco, o čem by se mluvilo mezi sousedy. V obchodech se oficiálně jednalo o zakázané zboží. To platilo o více produktech, což ovšem neznamená, že se nedaly sehnat. I vibrátory se sehnat se daly, šlo ovšem o vysoce nedostatkové zboží. Dovoz této erotické pomůcky byl nejenom zakázaný, ale také hlídaný. Každopádně vraťme se k Robertkovi, traduje se, že podle domněnek pochází název právě z této doby.

Pan Robert

Posuňme se do pozdního komunismu, přesněji do let 1987 - 1988. Do hlavní role se dostává pan Robert a jeho výše zmíněná podnikavá a vynalézavá manželka. Pan Robert byl zaměstnanec zahraničního obchodu, což vyžadovalo časté cesty do ciziny. A co si budeme vyprávět. Dostat se tenkrát do ciziny bylo jako dostat se do úplně nového světa. Možnost vidět nové kultury a možnost navštívit i tamní obchody, které byly nabity zbožím, o kterém se Čechům ani nezdálo.

A přesně zde se dostaneme k vibrátoru. Tenkrát jsme v Čechách znali vibrátor převážně jenom z porna, opravdu jenom pár šťastlivců mělo možnost ho vlastnit. Robert jeden takový vibrátor zakoupil pro svou ženu. Myslel u toho na její potřeby. Přeci jenom chtěl šťastné manželství a bylo mu jasné, že jeho žena tráví spoustu času sama doma a že by takového pomocníka ocenila. Rozhodně lepší, než kdyby ho začala podvádět, nebo ho opustila kvůli někomu jinému. Doufal, že ji zabaví a že si obohatí svůj noční sexuální život. Tak koupil vibrátor a propašoval ho domů do Československa jako dar pro svou ženu.Robertek

A jeho žena si ho začala užívat. Vyzkoušela si svou novou hračku, zjistila, k čemu slouží a naučila se ji používat. Pravděpodobně si ji oblíbila a tak Robert dovezl další a další. Vzhledem k jejím ambicím se rozhodla využít, že je hrdou majitelkou několika vibrátorů, a začala je půjčovat za menší úplatek svým kamarádkám. Tenkrát právě vznikl název "robertek". Tak přesně se mezi ní a jejími přítelkyněmi vibrátorům říkalo. Postupně se z půjčování stal i prodej. Manžel Robert vozil domů čím dál více robertků a manželka je postupně prodávala mezi všechny své kamarádky.

Byznys se jí slušně rozjel, až je prodávala po stovkách kusů.

Zní to jako idylická pohádka, ale bohužel jsme v komunistickém Československu. Češi jsou závistiví a často na sebe "práskají". Přesně to byl osud našeho Roberta a jeho manželky. Někdo je udal za prodej zakázaného zboží a nezákonné obohacování. Náš pár byl obviněn a bohužel i odsouzen. Prý tenkrát vznikl i článek, který pár proslavil.

Co bylo a nebylo, se nedozvíme, je to součást historek. Jedno jisté však je. Název robertek je v Česku dodnes populární.