Pan Robert nebo vibrátor?

Vibrátor pravděpodobně znáte. Jedná se o erotickou pomůcku sloužící k uspokojení převážně žen, ale i mužů, ať už jednotlivě, nebo v páru. Slouží jako pomocník pro masturbaci, nebo k okořenění sexuálního života párů. Jeho hlavním účelem je vibrovat. Pokud někde narazíte na nevibrující vibrátor, jedná se o tzv. dildo.

RobertekRobertek__blog_z_vibratory-cz

V Česku jsou vibrátory často nazývány jako robertek. Jedná se opravdu o český název ryze český. V zahraničí ho neuslyšíte. Jak tento název vznikl?

K robertkovi se váže hned několik velmi zajímavých historek a teorií. Jedna z nich zmiňuje slavného pornoherce Roberta Rosenberga. Druhá (i třetí - povídek je několik a v detailech se liší) zmiňuje podnikavou ženu s manželem jménem Robert, který trávil moc času mimo domov, tak si našla způsob, jak se sexuálně uspokojit a ještě vydělat peníze.

Historka o Robertovi

Vrátíme se zpět do Československa z dob komunismu. Vibrátory se na našem území téměř nevyskytovaly a rozhodně to nebylo něco, co by se dalo zakoupit v obchodě a už vůbec to nebylo něco, o čem by se mluvilo mezi sousedy. V obchodech se oficiálně jednalo o zakázané zboží. To platilo o více produktech, což ovšem neznamená, že se nedaly sehnat. I vibrátory se sehnat se daly, šlo ovšem o vysoce nedostatkové zboží. Dovoz této erotické pomůcky byl nejenom zakázaný, ale také hlídaný. Každopádně vraťme se k Robertkovi, traduje se, že podle domněnek pochází název právě z této doby.

Pan Robert

Posuňme se do pozdního komunismu, přesněji do let 1987 - 1988. Do hlavní role se dostává pan Robert a jeho výše zmíněná podnikavá a vynalézavá manželka. Pan Robert byl zaměstnanec zahraničního obchodu, což vyžadovalo časté cesty do ciziny. A co si budeme vyprávět. Dostat se tenkrát do ciziny bylo jako dostat se do úplně nového světa. Možnost vidět nové kultury a možnost navštívit i tamní obchody, které byly nabity zbožím, o kterém se Čechům ani nezdálo.

A přesně zde se dostaneme k vibrátoru. Tenkrát jsme v Čechách znali vibrátor převážně jenom z porna, opravdu jenom pár šťastlivců mělo možnost ho vlastnit. Robert jeden takový vibrátor zakoupil pro svou ženu. Myslel u toho na její potřeby. Přeci jenom chtěl šťastné manželství a bylo mu jasné, že jeho žena tráví spoustu času sama doma a že by takového pomocníka ocenila. Rozhodně lepší, než kdyby ho začala podvádět, nebo ho opustila kvůli někomu jinému. Doufal, že ji zabaví a že si obohatí svůj noční sexuální život. Tak koupil vibrátor a propašoval ho domů do Československa jako dar pro svou ženu.Robertek

A jeho žena si ho začala užívat. Vyzkoušela si svou novou hračku, zjistila, k čemu slouží a naučila se ji používat. Pravděpodobně si ji oblíbila a tak Robert dovezl další a další. Vzhledem k jejím ambicím se rozhodla využít, že je hrdou majitelkou několika vibrátorů, a začala je půjčovat za menší úplatek svým kamarádkám. Tenkrát právě vznikl název "robertek". Tak přesně se mezi ní a jejími přítelkyněmi vibrátorům říkalo. Postupně se z půjčování stal i prodej. Manžel Robert vozil domů čím dál více robertků a manželka je postupně prodávala mezi všechny své kamarádky.

Byznys se jí slušně rozjel, až je prodávala po stovkách kusů.

Zní to jako idylická pohádka, ale bohužel jsme v komunistickém Československu. Češi jsou závistiví a často na sebe "práskají". Přesně to byl osud našeho Roberta a jeho manželky. Někdo je udal za prodej zakázaného zboží a nezákonné obohacování. Náš pár byl obviněn a bohužel i odsouzen. Prý tenkrát vznikl i článek, který pár proslavil.

Co bylo a nebylo, se nedozvíme, je to součást historek. Jedno jisté však je. Název robertek je v Česku dodnes populární.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení