.

Stručná historie vibrátorů

Vibrátory jsou v dnešní době v západních zemích něčím, co již nešokuje. Nabídka na trhu je široká a každá žena si může vybrat, jaký jí bude nejlépe vyhovovat a to v éře nákupů na internetu zcela diskrétně. Kolem vibrátorů ale stále do určité míry krouží určité tabu. Neřeknete pravděpodobně každému na potkání, že máte v ložnici pěkně lechtivou sbírku. Vibrátory ušly dlouhou cestu, než byly akceptovány širší společností a než byl popsán jejich pravý účel. Pojďme si říct některá fakta o historii vibrátorů a pokusme se zbořit některé mýty, které se tradují.

19. století

Velmi rozšířeným názorem je, že v devatenáctém století v Británii byly vibrátory používány v lékařských ordinacích k léčbě hysterie u žen. V této době počátků industrializace byly vyvinuty dva přístroje – párou poháněný masážní přístroj známý jako „Manipulator“ (od Dr. George Taylora) a v roce 1883 elektrický vibrátor britského lékaře Dr. J. M. Granvilla. Nejsou ale známé důkazy, že tyto přístroje byly skutečně používány k provádění masturbace u žen. Původním účelem, pro který byly vyvinuty, byla léčba bolestí hlavy, zažívacích potíží a podráždění – u mužů! Doktoru Granvilleovi bylo známo, že vibrátor může mít i sexuální použití, prý jej ale nikdy neordinoval ženám. Vřele Vám můžeme doporučit film z roku 2011 Vrtěti ženou.

Počátky 20. století

V roce 1915 Americká lékařská asociace přijala stanovisko, že obchod s vibrátory je klam. Výrobci vibrátorů proto změnili přístup a začali výrobky propagovat spíše opatrně a bez přímého pojmenování jejich pravého účelu. Například v reklamě na Bebout vibrátor z roku 1908 je čtenářkám sdělováno, že byl „vyvinut ženou, která zná potřeby žen“. Masturbace byla v té době společností považována za něco ostudného a obscéní články byly nelegální. Výrobci tedy nikdy nezmiňovali, že jejich výrobky slouží primárně k masturbačním účelům. Navíc byla v té době diskuze o ženské sexualitě něčím zcela výjimečným, proto bylo někdy zmiňováno, že vibrátory mohou vést k léčbě impotence u mužů a ne k léčbě sexuální dysfunkce žen.

20-50. léta 20. století

V tomto období ještě nedošlo k velkému posunu, ale už byl publikován výzkum na téma ženské sexuality. Alfred Kinsey v roce 1954 zveřejnil údaj, že 62 % žen, které se zúčastnily výzkumu, uvedlo, že masturbovalo, ačkoliv nebyla ještě zmíněna žádná souvislost s vibrátory. Z této doby (z roku 1920) pochází vibrátor The Polar Cub, který byl propagován jako přístroj k posílení krásy žen: „Každá žena může mít bezchybnou pleť a mladistvou postavu.“

60-70. léta 20. století

Začíná období sexuální revoluce zejména v souvislosti s objevem antikoncepční pilulky. Ženy si mohou poprvé v historii samy určit, zda si přejí mít dítě. S tím souvisí postupná větší uvolněnost v oblasti sexuality, o které se také více diskutuje. Sexuální edukátorka a umělkyně Betty Dodson na svých workshopech propagovala Hitachiho masážní vibrátor (v angl. The Hitachi Magic Wand). Považovala ženskou masturbaci jako součást poznávání vlastního těla, které bylo ženám společností dlouhodobě odpíráno. Masturbaci ale stále doprovází určité stigma. Z výzkumu z roku 1974 vyplývá, že 61 % žen sice masturbuje, ale 25 % z nich přiznává, že poté zažívají pocity viny, strachu nebo si připadají perverzní.

80-90. Léta 20. Století

V roce 1983 přišel výrobce erotických hraček – firma Vibratex - s přelomovým typem pomůcky skládající se z části falického tvaru a s různě tvarovaným výběžkem k externí stimulaci klitorisu. Vibrátory byly vyráběny v Japonsku, kde panovaly ohledně erotických výrobků přísná pravidla a zákony, a proto byly vibrátory vyráběny ve tvaru zvířátek – například klokana nebo želvy. Naprostý průlom ale přišel až s vibrátorem ve tvaru zajíčka, kterého proslavila epizoda slavného seriálu Sex ve městě. Tento typ vibrátoru se dodnes vyrábí a můžete jej zakoupit i na našem eshopu.

Současnost

V naší společnosti nebylo nikdy jednodušší pořídit si vibrátor. Nemusíme ani vyjít z domu, abychom jej získaly a vyzkoušely si, který typ nám dělá skutečně dobře. Ženská masturbace již není sprosté slovo a vibrátory jsou používány mezi heterosexuálními ženami, lesbami i bisexuálkami. Mají pozitivní vliv na sexuální život, sebevědomí a na poznávání vlastního těla. I přesto jsou na světě místa, kde jsou erotické hračky zakázané (v USA ve státech Alabama a Texas, v některých arabsky mluvících zemích, v Thajsku, Indii, atd.). Ještě není všem ženám dovolen svobodný výběr a jejich masturbace je stále brána jako něco nižšího, než je sex s mužem. Buďme rády, že je nám umožněno sebepoznání a bohatý sexuální život, který je důležitou součástí spokojeného života žen i mužů.

 (V článku byly použity některé informace z článku A short History of the Vibrator, by Jen Bell, Jun 6, 2018)