vibrátor vs. vybrátor

Vrátíme se k základům češtiny. Možná vám to přijde poměrně vtipné, ale v Česku zná většina lidí Robertka. Téměř každému je jasné, co se pod vibrator_nebo_vybratortímto názvem skrývá. S vibrátorem už ale máme problém. Ne, že bychom neznali význam  slova vibrátor. Tedy že se jedná o vibrační erotickou pomůcku pro ženy, muže i páry. To většinou víme, ale mnoho lidí stále neví, že po písmenku "v" ve slově vibrátor píšeme měkké i. Tudíž vybrátor je česky špatně.

Písmenko v je obojetná souhláska, a proto po něm ve slovech píšeme buď měkké i nebo tvrdé y (ypsilon).

Možná právě proto spousta lidí tápe, zda napsat vibrátor nebo vybrátor. Někomu by se tam tvrdé y lépe hodilo! Kdo by také chtěl měkký vibrátor? Skoro nikdo. Příjemný, to ano, ale rozhodně tvrdý! Přeci jenom má vibrátor napodobovat penis a ten je vždy lepší tvrdý. Obzvlášť když jde o sex.

Bohužel vás trochu zklamu a budu se opět opakovat. Vybrátor není správně. Správně je vibrátor. Je to slovo cizího původu, odvozuje se od slova vibrace. Původně toto slovo pochází z latinského slova vibrationen, což znamená třes, mávání.

Vybrátor by mohl být super. Takový vybrátor ve tvaru Y, pořádně tvrdý vybrátor, zkrátka a jednoduše vybrátor s písmenem ypsilon se zkrátka hodí.

Ale mějme respekt k pravidlům našeho rodného jazyka a používejme slova tak, jak mají být. Proto prosím nezapomínejte, že vibrátor se píše s měkkým i a dokonce to tomu slovu i daleko více sluší.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení